Kdysi na školení jsem slyšela pohádku o pleti a neustále ji vyprávím na kursech i hodinkách krásy. Přijde na řadu hlavně v případě, když mi zákaznice řekne, že se večer nemaže, protože chce pleť nechat odpočinout. A nebo když se mě zeptá, proč by si měla pleť čistit ráno, když ji má přece čistou. Příměr k čištění zubů vás určitě napadne taky, a já se vytasím ještě s pohádkou o pleti.

Lidská pleť je aktivní v různých denních dobách různě, podobně jako jiné lidské orgány. Pleť je aktivnější v noci a přes den spí. Je jako takový ten staromódní chlap, co přijde večer utahaný z práce a první co udělá, když rozrazí dveře od bytu je, že zkontroluje, jestli je naklizeno. A pleť večer udělá totéž. Mezi devátou desátou hodinou včerní „rozrazí dveře“ a koukne, jestli je uklizeno. Jestli pak je kůže vyčištěná, odlíčená, všechny póry vymyté?

A pak se ten staromódní chlap jde podívat do trouby, jestli je tam teplá večeře. A naše pleť taky, jde se „podívat“, jestli má připravenou svou porci „jídla“. Nějaké to sérum, krém, minerály, vitamíny, tuk a vodu. Všechny ty věci, které potřebuje ke své noční obnově a regeneraci.

Když to tam všechno má, tak je spokojená a pěkně celou noc maká. Spotřebuje, co se jí hodí, co nepotřebuje, vyloučí. Během našeho spánku opravuje to, co bylo přes den poškozeno sluníčkem, teplotou (ať už mrazem nebo horkem) nebo stresem. A kolem druhé třetí hodiny ranní začne vylučovat. Vylučuje přes póry všechny nečistoty, které jsme do sebe dostali během dne jídlem, pitím, životním stylem, a ráno po probuzení všechen ten čurbes najdeme ve svých pórech.

A jak se toho zbavíme? Vodou z vodovodu ne, to je jako kdybychom zkoušely umýt pánev po smažení bez přípravku, který rozpouští mastnotu. Většina té nečistoty je totiž mastného základu. Takže musíme zase použít čistící přípravek, který se dostane do pórů. Pak pleť namažeme a překryjeme podkladovou bází neboli make-upem, aby se jí dobře spalo.

My vyrazíme do práce nebo do školy a naše pleť spinká. A večer to celé začne nanovo.